Miód tylko dla Kubusia Puchatka?
Naturalny miód znajduje swoje zastosowanie w diecie osób aktywnych. Wbrew obiegowym opiniom nie składa się on wyłącznie z cukrów. Znajdują się w nim pewne ilości mikroelementów, takich jak potas, fosfor, magnez i wapń. Dodatkowo posiada niewielkie ilości aminokwasów, witamin (głównie B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, wit C), a 20% masy stanowi woda. Jakie ma działanie i jakie korzyści niesie sportowcom?
Miód
- reguluje i wzmacnia pracę serca oraz poprawia jego wydolność (zasługa acetylocholiny i potasu)
- ma łagodne działanie uspokajające, co przyda się zwłaszcza po wieczornym treningu, kiedy zasypianie bywa problematyczne dla wielu sportowców
- działa antybakteryjnie (dzięki białkom i enzymom w nim zawartych). Pomaga w ustępowaniu początkowych objawów przeziębienia (kaszel, chrypa, ból gardła)
- nawilża drogi oddechowe i pomaga zniwelować uczucie suchości
Świetnie sprawdzi się u sportowców, którzy mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Łatwiej dodać do jedzenia łyżkę miodu, zawierającego ok. 70kcal, niż zjeść np. porcję owoców o takiej samej wartości kalorycznej, ale już dużo większej odjętości.
Do czego go używać?
- do owsianki
- do napoju izotonicznego (dodany do wody z sokiem z cytryny i szczyptą soli)
- do kanapek
- do zrobienia ciasteczek lub batonów
Kto nie powinien go spożywać?
- osoby z nietolerancją (występujące problemy skórne lub trudności ze strony układu pokarmowego)
- reakcje uczuleniowe
- nie powinien być podawany noworodkom i niemowlęciom (układ pokarmowy nie jest dostatecznie wykształcony)
Krystalizacja, czyli wytrącanie kryształków cukru, jest procesem naturalnym i nie zmienia jego wartości odżywczych! Szybkość tego procesu zależy od ilości glukozy i wody.
Kupujcie miód u sprawdzonych sprzedawców. Ten kupiony w supermarkecie najczęściej jest poddawany procesowi dekrystalizacji (żeby był piękny, płynny), co pozbawia go właściwości antybakteryjnych.