5 sposobów na oszczędzanie na diecie
Jesteś sportowcem, rodzicem lub zwyczajnie chcesz odżywiać się w sposób, który poprawi Twoje zdrowie i samopoczucie, ale nie będzie wyzwaniem dla konta w banku? Ten artykuł jest dla Ciebie! Poznaj 5 sposobów na to, jak zaoszczędzić na zdrowym żywieniu.
1. Suplementy
Rynek suplementów w Polsce cały czas prężnie się rozwija. Ofeowane są kolejne produkty, które mają pobudzić organizm, wzmocnić układ nerwowy, uregulować jakoś snu, przyspieszyć regenerację lub zrobić życiową formę. Problem w tym, że sportowiec większości z nich nie potrzebuje... Świetnie sprawdzą się podstawowe produkty wspomagające zbilansowane żywienie, takie jak odżywka białkowa, witamina D w okrasach niskiego nasłonecznienia lub nasilenia jednostek treningowych, kreatyna, w uzasadnionych przypadkach witaminy z grupy B oraz... sok z buraków. Idźmy na jakość i przemyślany dobór suplementów, nie na ich ilość podytkowaną modą lub kodem zniżkowym od instatrenera, który na owych kodach zarabia ;)
2. Promocje
Nauka zdrowego odżywiania to proces, który wymaga przyswojenia, opanowania i dostosowania do swoich upodobań pewnych założeń. Wiedząc, które produkty powinny znaleźć się w diecie osoby aktywnej, łatwo oszczędzić parę złotych podczas robienia zakupów. Zwracaj uwagę na produkty suche i z długim terminem wartości, które wiesz, że w niedalekiej przyszłości zużyjesz. Wiele marketów oferuje promocje dla posiadaczy kart lub aplikacji, co również może pomóc w zapłaceniu mniejszego rachunku. Jeśli czas Ci na to pozwala - przejrzyj gazetki on-line, w których znajdziesz nadchodzące przeceny.
3. Wykorzystaj sezon
Staraj się sięgać po produkty sezonowe, których cena nie odstrasza. Wybierz się do marketu lub na bazar, korzystaj z różnorodności owoców i warzyw, by dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników i nie znudzić się zdrowym odżywianiem. Świeże produkty są dla Ciebie za drogie? Sięgnij po mrożonki.
4. Większe pojemności i umiar
W dużej części przypadków, kupując większe wersje produktów, zapłacisz mniej. Kawa, oliwa, płatki owsiane, ryż, makaron czy nawet przyprawy, pozwalające na różnicowanie smaku posiłków. Przemyśl zakup więszych opakowań jedzenia, które nie ma tak długiego terminu ważności, by nie wylądowało ono w koszu na śmieci. Wystarczy poświęcić dłuższą chwilę w tygodniu, by zaplanować co mniej więcej możesz zjeść w nadchodzącym czasie. Zrobić wstępną listę, przejrzeć zapasy, które masz w kuchni i kupować świadomie, jednocześnie oszczędzając.
5. Modnie, nie znaczy lepiej
Filtruj treści, które dostarczane są poprzez media. Modne produkty, nie zawsze muszą służyć Twojemu zdrowiu, a dodatkowo często są kosztowne. Jeśli nie chcesz nabierać się na efektowne hasła i obietnice - ucz się, rozwijaj i sukcesywnie i cierpliwie poszerzaj swoją wiedzę na temat żywienia. Zdrowe odżywianie niekoniecznie wiąże się z wykluczeniem glutenu, jedzeniem nasion chia i przyjmowaniem egzotycznie brzmiących suplementów. Im mniej przetworzone produkty, tym lepiej. Jedz różnorodnie, sprawdzaj, czy produkty, które uwielbiasz, służą Twojemu zdrowiu, czy należy je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu.