Strefa dietetyczna

Jej wysokość - kawa

Jej wysokość - kawa

Jedni cenią jej smak i zapach, drudzy nie wyobrażają sobie wyjścia bez niej z domu, trzeci uważają ją za jedną z przyczyn pogorszenia zdrowia, drżących powiek i skurczów łydek. Mowa oczywiście o kawie. Jak jest rzeczywiście i czy w diecie sportowca znajdzie się dla niej miejsce?

24 kwi Autor Angelika Kłos Dieta

Wpływ na zdrowie

Kawa to nie tylko walory smakowe i działanie pobudzające, ale również ponad 1000 bioaktywnych substancji, które wykazują właściwości przeciwzapalnie i przeciwnowotworowe. Duża część tych substancji to polifenole, czyli antyoksydanty, o których pisałam tutaj. Aktualna literatura wskazuje, że 3-4 filiżanki kawy dziennie nie będą wpływały negatywnie na zdrowie.

Czy kawa odwadnia i wypłukuje magnez?

  • Efekt odwodnienia możesz uzyskać dopiero wtedy, gdy przyjmiesz na raz 500 mg kofeiny, czyli wypijesz 6 espresso.
  • Jeżeli pijesz kawę regularnie, to Twój organizm zwiększa swoją tolerancję na działanie moczopędne kofeiny.
  • Utrata magnezu? Jedno z przeprowadzonych badań wskazuje, że można zaobserwować utratę 4mg magnezu, po przyjęciu 400mg kofeiny. Ale! W 340ml kawy parzonej, znajdziemy 7mg magnezu, a w espresso nawet 25mg tego składnika mineralnego, więc biorąc pod uwagę ile magnezu się traci, a ile dostarcza - wychodzi na plus!

Warto pamiętać, że kawa może ograniczać przyswajanie żelaza z pożywienia. 

Kofeina, a trening

Podczas wysiłku fizycznego, w mózgu dochodzi do nagromadzenia się cząsteczek adenozyny, która po przyłączeniu się do swoich receptorów, zwiększa odczuwanie bólu i senności. Przekłada się to na zmniejszone możliwości dania z siebie 100% na treningu. Tu z pomocą przychodzi kofeina, które blokując receptory adenozyny, poprawiając tym samym zdolności wysiłkowe.
Za sprawą kawy będziemy mogli więc ćwiczyć dłużej i intensywniej.

Rozpuszczalna, czy mielona?

  • W jednym z polskich badań wyciągnięto wnioski, jakoby kawy rozpuszczalne miały więcej kofeiny i związków prozdrowotnych, niż kawy mielone! Może wynikać to z faktu, że kawę rozpuszczalną robi się z kawy mielonej.
  • Łyżeczka kawy rozpuszczalnej waży mniej niż łyżeczka mielonej (jest większa objętościowo), więc w tym przeliczeniu dawki kofeiny mogą być podobne
  • Obydwa rodzaje kawy, spożywanej w umiarkowanych ilościach (3-4 filiżanki dziennie) wykazują działanie prozdrowotne
  • Mimo zawartości akrylamidu kawy rozpuszczalne, podobnie jak mielone, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów

Podsumowując

Kawy nie należy się obawiać. Ważna, jak w przypadku przyjmowania niemalże wszystkich substancji, jest równowaga. Umiarkowane dzienne spożycie kofeiny wiąże się z działaniem wspomagającym zdrowie, samopoczucie i zdolności wysiłkowe. Nie należy wystrzegać się również kawy rozpuszczalnej, która w użyciu jest szybsza i wygodniejsza niż ma to miejsce w proces mielenia i parzenia kawy w ziarnach. 
 

 

 

Bibliografia: 
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7836625?fbclid=IwAR1WoXxVz-g7tbxohAiOzfVXqTCSgE3ZYCRnoPRu-ULr9N69KvNFolAZdu8 [dotęp na 24.04.19r.]
2. http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR8-0010-0021?fbclid=IwAR0JGv7Vbc2f-mmXwPiiuhopU3UIH87YP1ZqsicHd657Io8XNDbKlQYQ5vE [dostęp na 24.04.19r.]
3. Dietetyka NieNaŻarty, https://www.facebook.com/DietetykaNieNaZarty/