Strefa mentalna

Kontuzja i... co dalej?

Kontuzja i... co dalej?

Każda kontuzja, to potencjalnie duży dyskomfort nie tylko dla ciała, ale też dla umysłu. Czas spędzony poza boiskiem może zostać wykorzystany w konstruktywny, budujący sposób lub, przy niewłaściwym spożytkowaniu, przyczynić się do znacznego obniżenia nastroju, co może doprowadzić do kolejnych urazów. Myśli wpływają na to, jak się czujemy. Samopoczucie wpływa na nasze zachowanie, a to z kolei przekłada się na prezentowaną postawę. Jak przejdziesz czas leczenia kontuzji? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i zdecyduj.

10 kwi Autor Łukasz Rutkowski Mentalność

Dieta

Traktuj swoje ciało, jak bolid Formuły 1. Dostarczaj organizmowi najlepszego paliwa, tak, aby ułatwić sobie jak najszybszą regenerację. Nie wiesz co jeść? Pomyśl kto z Twojego otoczenia może Ci pomóc w zrealizowaniu tego punktu.

Sen

Nasze ciało regeneruje się najlepiej i najszybciej podczas snu. Zadbaj o to, by prowadzić higieniczny tryb życia. Pamiętaj o krótkich drzemkach w ciągu dnia (max 20min). Kładź się spać zawsze o tej samej porze.

Śmiej się

Naukowcy dowodzą, że śmiech przyśpiesza powrót do zdrowia. Oglądaj komedie, przeglądaj memy, przejdź się na stand up. Zadbaj o porządną dawkę śmiechu podczas leczenia kontuzji.

Pozytywny monolog wewętrzny

Najlepsi sportowcy dbają o rozwijanie tej umiejętności, ponieważ pomaga im w trudnych momentach. W myślach zwracaj się do siebie po imieniu. Powtarzaj sobie, że szybko wracasz do zdrowia i jesteś szczęśliwy. Praktykuj codziennie. Ćwiczenia na rozwijanie tej umiejętności niebawem pojawią się na naszej stronie!

Wizualizacje

Wyobraźnia to potężna broń nie tylko w realizacji swoich celów, ale także w dochodzeniu do siebie po kontuzji. Jest dodatkiem do rehabilitacji, ale nie zastępuje jej. Wyobrażając sobie siebie samego w pozytywnych sytuacjach, wpływamy na własne samopoczucie, co może bezpośrednio przełożyć się na nasze zachowanie. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach!