Jak rozwijać pewność siebie u dzieci?
Każdy rodzic chciałby mieć pewne siebie dziecko, które będzie czuło się skuteczne i wartościowe. Przedstawiamy Wam 5 prostych sposobów na rozwijanie tej umiejętności u swoich pociech. Każdy jest inny i dysponując szerokim wachlarzem narzędzi, zwiększamy swoje szanse dotarcia do różnych osobowości. Poniższe wskazówki będą cenne zarówno dla rodziców, jak i dla trenerów. Miłej lektury!
Poczucie bycia częścią grupy
Dzieci i młodzież budują swoją pewność siebie poprzez bycie częścią grupy. Bycie postrzeganym przez grupę, jako skutecznym w jakimś aspekcie wzmacnia ich poczucie wartości. Im dziecko starsze, tym bardziej utożsamia się z rówieśnikami, ale zanim nasz syn lub córka przeniosą swoją uwagę z rodziców na grupę przyjaciół warto dać im znać, że są w czymś dobrzy. W czym dobre jest Twoje dziecko? Powiedz mu o tym, a także przypominaj w trudnych chwilach.
Stawianie sobie celów i realizowanie ich
Wzmacnia pewność siebie poprzez poczucie skuteczności. Człowiek zawsze był i jest nastawiony na działanie, taka jest natura ludzka. Jeszcze lepiej, jak sami wybieramy, co możemy robić - sprawia nam to większą satysfakcję. Nie inaczej jest z dziećmi. Pozwólmy wybrać naszemu dziecku zadania, które będzie wykonywać - w domu lub podczas odrabiania lekcji. Niech zacznie od małych celów - zrobić jedno zadanie z wybranego przedmiotu. Zachęcajmy dziecko do sprawdzenia swoich odpowiedzi oraz do stawiania sobie nowych celów.
Zaufanie ważnej osoby
Otrzymywanie odpowiedzialnych zadań może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie. Dzieci chcą czuć się potrzebne. Zaangażujmy je do wspólnego działania. Zakupy, drobne naprawy, gotowanie itd. Nikt nie lubi otrzymywać rozkazów, więc powiedzmy mu, że potrzebujemy jego pomocy. Poza tym trudniej odmówić kulturalnej prośbie.
Pozytywna komunikacja
Pochwała za konkretne zachowanie może wpłynąć pozytywnie na budowanie pewności siebie. Dajmy dziecku znać, kiedy robi coś dobrze. Dzieci szybko uczą się, że skupiamy swoją uwagę na nich, kiedy rozrabiają - nie robią tego celowo, one potrzebują tylko wiedzieć, że ktoś się nimi interesuje. Powiedzmy mu, że dobrze coś zrobiło, że świetnie sobie z czymś poradziło. Dzieci otrzymują wskazówki do powtarzania zachowań, na które dorośli zwracają uwagę, więc jeśli zwracamy tylko uwagę na ich złe zachowania, to czego od nas się uczą?
Poczucie kontroli
Poczucie, że mają wpływ na to, co dzieje się w ich życiu może rozwija pewności siebie. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gry komputerowe są tak popularne? Kto kontroluje “wirtualnym światem” w grze? Na co ma wpływ dziecko w prawdziwym świecie? Dajmy dziecku czasami “kontrolowany” wybór. Zacznijmy od drobnych rzeczy - co zje na śniadanie. w co się ubierze? Oddajmy mu jeden dzień na wspólne robienie czegoś, co samo wybierze. Dzieci będą rozwijać poczucie skuteczności, a my wcielimy się w rolę dziecka na chwilę.