#StrefaWiedzy | Słodkie (?) Mikołajki
Jutrzejsze Mikołajki to jeden z wyjątkowych dla dzieci dni w grudniu. Często jest on równoznaczny z otrzymaniem prezentu, który w całości lub części może składać się ze słodyczy. Czy w obecnych czasach, gdzie otyłość dotyka coraz większą ilość, coraz młodszych dzieci, dawanie w prezencie słodkości jest dobrym pomysłem? A może nie należy popadać w skrajności?
5 gru 2019 14:30
Autor Angelika Kłos
Udostępnij
Akademia
Jeden baton nie spowoduje otyłości
Ale codzienne zajadanie się słodyczami może być podstawą do jej rozwoju. Otyłość to problem, który dotyka coraz młodsze dzieci. Nieświadome spożywanie zbyt dużej ilości kalorii, przyczynia się do odkładania tłuszczu tu i ówdzie. Słodycze, choć nie są złem wcielonym, mają na to duży wpływ - weźcie pierwszą lepszą czekoladę, którą macie w pobliżu i zobaczcie, ile ma kalorii. Przeciętnie to około 500 kcal, co może być równowartością sycącego, pełnowartościowego posiłku...
Wiemy, że zawodnicy AP KGHM Zagłębie, raczej nie mają problemu z wynikającym z treningu spalaniem kalorii ;) Jednakże pamiętajmy, że braki energetyczne powinny być uzupełniane przede wszystkim z pełnowartościowych produktów, a wspomniane słodycze mogą stanowić jedynie ewentualny, niecodzienny dodatek do dziennego jadłospisu.
Tyjemy od nadmiaru kalorii, a ze słodyczy bardzo łatwo dostarczyć ich o wiele za dużo!
Jedzenie nie jest dobre lub złe
Zero-jedynkowe podejście do jedzenia, dzieląc je na produkty dobre i złe lub zdrowe i niezdrowe może... prowadzić do zaburzeń odżywiania!
Wyrzuty sumienia z powodu zjedzenia czegoś "niezdrowego" lub słodycze na poprawę nastroju? Mechanizmy wielu znane w dorosłym życiu, mogą być podstawą do poważnych problemów, przy których niezbędna jest pomoc specjalisty. Nie budujmy więc przekonania, że słodycze to coś wyjątkowego, albo że słodycze są kategorycznie złe - to dawka czyni truciznę!
Równowaga jest podstawą zdrowego podejścia do tematu żywienia. Jeśli podstawy są zbilansowane, a słodycze są nieczęstym dodatkiem do jadłospisu, to dla zdrowego dziecka nie powinny one stanowić żadnego problemu.
Oczywiście pamiętajmy, że codzienne zjadanie słodyczy, połączone z brakiem zbilansowanych podstaw, są mieszanką, mogącą niekorzystnie odbić się na zdrowiu dziecka! Dlatego, jeśli widzisz, że dziecko zbyt często sięga po cukier - poproś dziadków żeby tym razem, zamiast kupować w prezencie czekoladki i żelki, kupili owoce, książkę lub może wybrali się wspólnie z maluchem do kina? Jako opiekun wiesz, kiedy warto wprowadzić zmiany, a jeśli nie jesteś do tego przekonany - czytaj, pytaj, szukaj podpowiedzi!
Świadomość jest tu kluczem.
Co sądzisz?
Zapytaliśmy na naszym profilu na Facebooku, jakie nasza społeczność ma podejście do kwestii dawania słodyczy w prezencie. Będzie nam miło, jeśli podzielisz się swoją opinią!
Kliknij tu: