Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Podstawowe informacje

Zagłębie Lubin we współpracy z KGHM Polska Miedź już od kilku lat realizuje projekt, którego celem jest stworzenie profesjonalnego ośrodka szkoleniowego - Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie. W  zakresie szkolenia Akademia czerpie z najlepszych wzorców europejskich i korzystać z nowoczesnej bazy treningowej, jaką można oglądać w wielu krajach Europy.

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to kluczowy projekt dla naszego klubu i cel strategicznego rozwoju na lata. W początkowej fazie projektu kluczową postacią był Richard Grootscholten. Holender jest autorem m.in. sukcesu sportowego  i organizacyjnego akademii piłkarskiej Sparty Rotterdam, z którą zdobył w 2008 roku nagrodę Rinusa Michelsa dla najlepszej holenderskiej akademii piłkarskiej. W rywalizacji pokonał przy tym utytułowany ośrodek Ajaxu Amsterdam. 

Grootscholten był też współautorem programu szkolenia młodzieży w rodzimej federacji piłkarskiej, a razem z trenerami Ajaxu rozwinął tzw. system śledzenia postępu młodego zawodnika, w oparciu o spersonalizowane plany rozwoju.

W skład centrum treningowego Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wchodzą: dwa oświetlone boiska  ze sztuczną nawierzchnią, pięć boisk naturalnych (2 oświetlone), otwarty plac treningowy (oświetlony), bursa dla młodych piłkarzy oraz budynek biurowy z 4 nowymi szatniami dla zespołów U19, U16, U15 i U14.


Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to kolejny krok w rozwoju szkolenia w klubie, który już teraz należy do krajowej czołówki w tym zakresie. W ostatnich latach Miedziowi dwa razy z rzędu zdobyli Mistrzostwo Polski Juniorów. Dwukrotnie, także w kolejnych latach, zakończyli na fotelu lidera rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Wychowankowie Zagłębia odgrywają dużą rolę w pierwszej drużynie – występują w niej m. in. Konrad Forenc, Arkadiusz Woźniak, Jarosław Jach, Sebastian Bonecki, Filip Jagiełło, Jarosław Kubicki, Paweł Żyra, Dominik Jończy. W poprzednich latach byi to również Adrian Błąd, Adrian Rakowski czy wielu innych młodych zawodnikó. Do wychowanków Zagłębia należy też zawodnik włoskiego Napoli, Piotr Zieliński, który doczekał debiutu w piłkarskiej Reprezentacji Polski.


 e-Sklep

Zaglebie.com

Zagłębie TV