Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Aktualności

Dieta na lepszy sen

10.07.2018 09:04

Bez dobrego snu nie ma dobrej regeneracji. Trenujesz w pocie czoła, żeby jak najlepiej przygotować się do sezonu? Brawo Ty! Pamiętaj jednak, że regeneracja jest nieodłączną częścią treningu! Skoro jest czas na pracę, musi być też czas na odpoczynek i sen. Z różnych przyczyn możesz mieć problemy z zasypianiem, albo budzić się zmęczonym. Jak wspomóc się dietą, by zregenerować swoje siły?

Każdej aktywnej osobie powinno zależeć na tym, aby sen był maksymalnie wydajny. W końcu to on ma największy udział w regeneracji, a co za tym idzie też w procesie treningowym. Im jesteś starszy, tym bardziej odczuwasz skutki niedoboru snu. 

Wysypianie się = dobre samopoczucie i lepsza jakość wykonywanych treningów! 

https://www.powerofpositivity.com/beat-insomnia/

źródło: https://www.powerofpositivity.com/beat-insomnia/

Melatonina i powiązane

Trzeba zaznaczyć na początku, że żaden produkt spożywczy nie będzie miał takiego wpływu na jej poziom jak ciemne pomieszczenie. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby spać w całkowicie zaciemnionym miejscu. Jeśli nie jesteś w stanie tego sobie zapewnić – korzystaj z masek do spania!
Istnieją produkty, które wspomagają syntezę melatoniny przez ilość tryptofanu:

  • banany
  • wiśnie
  • ryż
  • płatki owsiane

Dołączając te produkty do swojego wieczornego posiłku, wspomagasz swój sen. Produkcja melatoniny pozytywnie łączy się z dietą bogatą w warzywa, owoce i zboża. Przyszła Ci na myśl modna ostatnio dieta pt. "węglowodany na noc"? 


Węglowodany jedzone w ostatnim posiłku mają rzeczywisty wpływ na lepszy sen - banany, bataty, gotowane ziemniaki, marchew, naturalne słodkości – ale głównie te lekkie, bez dodatków tłuszczu (owoce!).

Wpływ na jakość snu ma również kaloryczność diety (robienie masy sprzyja jakości snu, redukcja odwrotnie). Jeśli masz uczucie "jestem wykończony, a nie mogę zasnąć" może to oznaczać, że trenujesz zbyt mocno w stosunku do ilości spożywanych kalorii i poziomu wytrenowania. 

 


 

______________________________________________________

Jeśli artykuł jest dla Ciebie przydatny - udostepnij na swoim profilu w mediach społecznościowych i podaj dalej znajomym!  

Facebook: https://www.facebook.com/akademiakghm/?ref=bookmarks

Instagram: https://www.instagram.com/akademia_kghm_zaglebie/

Twitter: https://twitter.com/AP_Zaglebie 

 

 


 

 

Źródło: AK, https://dieta-sportowca.pl/2018/02/dieta-dobry-sen-u-aktywnych/