Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Aktualności

Regeneracja u sportowców, część II.

12.04.2018 13:17

Z pierwszej części o regeneracji wiesz już czym ona jest i co wnosi do życia sportowca. Omówiliśmy rolę snu, diety i kilku dodatkowych kwestii pobocznych. Dzisiaj, w formie uzupełnienia tematu poruszymy temat automasażu i kroplówek witaminowych oraz zrobimy małe podsumowanie. 

W temacie automasażu z wykorzystaniem rollera (lub piłeczek) są dwa obozy. Pierwszy z nich wychwala tę metodę pod niebiosa, drugi jest dużo bardziej sceptyczny. Gdzie leży prawda? Jak zazwyczaj, po środku. 


źródło: www.blackroll.com.pl

Wykorzystuję tę technikę od kilku lat i na podstawie swojej wiedzy, a także doświadczeń własnych i rezultatów moich podopiecznych, w tym profesjonalnych sportowców, mogę z całą pewnością stwierdzić, że automasaż może przynieść szereg pozytywnych korzyści:


- pomóc w rozluźnieniu bolących mięśni, np. przy "zakwasach’’  
- w połączeniu z rozciąganiem może być świetnym sposobem na potreningowy "cool down’’
- będąc częścią rozgrzewki, przydatny, jako element procesu aktywacji mięśni
- przydatne w pracy nad zwiększeniem zakresu ruchu, czyli zwiększaniu mobilności. Podkreślę w tym miejscu, że aby utrwalić zdobyty chwilowy "luz’’ trzeba go systematycznie i ostrożnie utrwalać odpowiednimi ćwiczeniami siłowymi (najpierw własny ciężar, później z wykorzystaniem wolnego ciężaru)
- wykorzystywany, jako część aktywnej regeneracji przyniesie pozytywne skutki, jednakże konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy rolowaniem przedniej i tylnej części ciała

Warto sięgnąć po tę technikę, odpowiednio wkomponowaną w trening. W tym miejscu profesjonalnie doradzi trener przygotowania motorycznego lub fizjoterapeuta.

Kroplówki

Zanim omówię temat wlewów dożylnych zaznaczę, że jest to część przeznaczona dla osób pełnoletnich, będących pod opieką specjalistów. Metoda przyjmowania kroplówek jest skierowana do profesjonalnych sportowców, którzy dbają o podstawy regeneracji, czyli sen, żywienie i nawodnienie. Działanie na skróty nie przyniesie efektów na dłuższą metę, może wręcz zaszkodzić.
O podaniu wlewu dożylnego zawsze powinien zdecydować lekarz, po uprzednim przeprowadzeniu badań, celem sprawdzenia stanu niedoborów w organizmie. Działanie na własną rękę może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, bowiem nadmiar poszczególnych witamin jest dla organizmu toksyczny!


Powstaje coraz więcej punktów oferujących usługi podania kroplówek. Wśród nich wyróżniamy m.in. kroplówki witaminowe i wpływające na lepszą regenerację. Dostarczanie takich bomb odżywczych będzie niosło za sobą pozytywne skutki, jeśli kuracja zostanie odpowiednio dobrana.
Czy jest sens je przyjmować? Moim zdaniem, w uzasadnionych przypadkach, tak, choć do tematu podchodzę bardzo ostrożnie. Zdecydowanie bardziej skłaniam się ku kroplówkom regeneracyjnym, ze środkami typu Solcoseryl, choć w przypadku zawodowych sportowców należy upewnić się czy metody i ilości ich podania nie będą zaliczane do dopingu („Solcoseryl is not specifically banned under WADA as a substance but can potentially be banned as a method depending on how the substance is administered and how much is used.” ). 

Podkreślę więc - ewentualne przyjęcie kroplówek regeneracyjnych KONIECZNIE skonsultuj ze sztabem medycznym.

źródło: www.wadeco.de

Ciężka, sumienna praca na treningach, zbilansowana dieta i odpowiednia regeneracja pomogą Wam osiągać swoje cele i wchodzić na coraz wyższy poziom sportowy. Dbajcie o siebie, cieszcie się zdrowiem i sukcesami!

Podsumowując wiedzę na temat regeneracji:


1. Podstawą regeneracji organizmu jest sen! Staraj się zasypiać nie później niż o godzinie 22-23, nie korzystaj z telefonu/laptopa na chwilę przed pójściem spać, nie najadaj się przed spaniem i zadbaj o komfort (zaciemnione, wywietrzone pomieszczenie).

2. Drugim filarem regeneracji jest dieta, która dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych, dodatkowo równoważy podaż kwasów omega 3 do omega 6, nie zawiera śmieciowego jedzenia i jest bogata w naturalne wspomagacze organizmu (dla utrwalenia wiedzy odsyłam m.in.do artykułu „Tłuszcze i ich rola w diecie młodego sportowca”, który znajdziecie w zakładce Strefa zdrowia). Do diety podpinamy również odpowiednie nawodnienie!

3. Sauna, terapia zimnem, terapia z wykorzystaniem wody (basen, jacuzzi, bicze wodne, wirówki) są świetnym wspomagaczem, który przyśpieszy procesy regeneracyjne organizmu sportowca.

4. Aktywna regeneracja, rozciąganie, praca z rollerem lub piłeczkami do automasażu, jeśli zostaną odpowiednio wkomponowane do cyklu treningowego, to będą silną bronią do poprawy stanu zdrowia sportowca. Warto pamiętać przed wszystkim o pracy z dobrym fizjoterapeutą, który najlepiej dobierze techniki "naprawcze’’ i wspomoże procesy odnowy organizmu.

5. Spotkania ze znajomymi, aktywność odmienna do uprawianej przez siebie dyscypliny, czytanie książek, wyjście do kina, włączenie ulubionej muzyki czy zastosowanie technik medytacyjnych zamykają nam temat szeroko pojętej regeneracji. Regenerując ciało, nie zapominajmy o regeneracji głowy. Co prawda z podopiecznymi Akademii pracują trenerzy mentalni, ale wiem, że czytają nas również osoby spoza Akademii. Polecam znalezienie takiej formy rozrywki, dzięki której nabierzecie trochę luzu, złapiecie oddech i nabierzecie sił do podjęcia kolejnego dnia pełnego sportowych wyzwań.

To już wszystko na dziś. Zachęcam Was do szukania najlepszych dla siebie form odpoczynku, dzięki czemu jakość Waszego życia tylko zyska! 

Widzimy się za tydzień. Do zobaczenia! 

Źródło: Angelika Kłos