Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Aktualności

Węglowodany w życiu sportowca

08.03.2018 15:11

Zdrowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego sportowca. To, co jemy ma wpływ na zdrowie, sylwetkę, szybkość regeneracji, a nawet na wyniki sportowe. Jako Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin kładziemy nacisk na edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie zdrowego, świadomego stylu życia. Rozpoczynamy dziś cykl " Strefa wiedzy", którego celem jest przybliżenie Wam podstaw dietetyki, suplementacji i treningu. Wszystko po to, by sprawdzona i niezbędna każdemu sportowcowi wiedza, była dostępna w zasięgu ręki. 

 

Na pierwszy ogień idą węglowodany! Czym są, po co się je spożywa, w jakich produktach je znajdziemy? 

Węglowodany stanowią główne źródło energii i dzielimy je ze względu na szybkość trawienia: 

- węglowodany proste

- węglowodany złożone 

 

 

Po co warto sięgać dokonując codziennych wyborów żywieniowych? 

 

Z węglowodanów prostych:

- biały ryż 

- makaron z pszennej mąki

- owoce 

 

Z węglowodanów złożonych:

- brązowy ryż

- ziemniaki / bataty

- kasze

- płatki owsiane górskie

- razowy makaron 

W diecie sportowca nie może zabraknąć węglowodanów. Ich ilość i rodzaj zależą od indywidualnego stanu zdrowia i celu zawodnika, natomiast podstawowo przyjmuje się, że powinno się ich spożywać od 4 do 10g (a nawet i więcej!) na kilogram masy ciała. 

Staraj się jeść produkty bogate w węglowodany zwłaszcza okołotreningowo - w posiłku przed treningiem postaw na przewagę węglowodanów złożonych, natomiast po treningu na przewagę węglowodanów prostych (patrz lista wyżej). 

Dietetyka jest obszarem bardzo szerokim i na większość pytań żywieniowych można odpowiedzieć ''to zależy''. Trzeba poznać swój organizm, uczyć się, często skorzystać z pomocy specjalisty. Mamy nadzieję, że informacje, które cyklicznie będziemy dodawać, przyczynią się do poprawy Twojego zdrowia, sylwetki i osiągnięć sportowych! 

 

Do zobaczenia niebawem! :) 

 

Źródło: AK